P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
28.03.2024 - 11:37 CET Přihlášení uživatele
 Pouze ve vybrané rubrice
 Hledání i v textu článku
 Hledání i v seznamu příloh

 

Spolky a sdružení > Sdružení dobrovolných hasičů

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Hasiči a ochrana obyvatelstva v obci

autor: plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška, MV ČR
Povodně, ale i jiné mimořádné události vzniklé z různých příčin, které mohou zasáhnout obyvatele obcí, jsou do jisté míry zkouškou pro starosty obcí, zastupitele a obecní úřady při organizaci příslušných opatření, jejichž cílem je varování, evakuace a nouzové přežití obyvatelstva.

V případě povodní lze k těmto obecným úkolům vyplývajícím ze zákona o integrovaném záchranném systému (IZS) připočítat také organizaci povodňových záchranných a zabezpečovacích prací – úkolů povodňových orgánů v souladu s vodním zákonem. Je to věc nelehká a nelze provádět bez přípravy, odděleně od života obce a spolupráce občanů.

Jedním z nástrojů, které může obec účinně použít, jsou hasiči, tedy přesněji jednotky požární ochrany. Obec, v souladu se zákonem o požární ochraně, je povinna ve své samostatné působnosti zřídit jednotku požární ochrany, tzv. jednotku sboru dobrovolných hasičů (SDH) obce. Jednotka SDH obce je organizační složkou obce. Obec určuje počet hasičů v jednotce SDH, její vybavení a zajišťuje její akceschopnost.

Jaká je hodnota této jednotky ve vypjatých chvílích, když obec postihne mimořádná událost? O přínosu jednotky k bezpečnostnímu klimatu v obci hovoří úkoly, jaké jednotky požární ochrany obecně plní na základě § 70 zákona o požární ochraně:

  • požární zásah podle příslušné dokumentace požární ochrany nebo při soustředění a nasazování sil a prostředků; požární zásah je činnost, která směřuje nejprve k lokalizaci a pak k likvidaci požáru, kdy je ukončeno nežádoucí hoření,
  • záchranné práce při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech (dále jen "mimořádné události"); obsahem záchranných prací jednotek při mimořádných událostech je odvrácení nebo omezení bezprostředního působení rizik vzniklých mimořádnou událostí a vedoucí k přerušení jejich příčin, zejména ve vztahu k ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí,
  • na úseku ochrany obyvatelstva; zejména se podílí na
    • evakuaci obyvatel,
    • označování oblastí s výskytem nebezpečných látek,
    • varování obyvatel,
    • dekontaminaci postižených obyvatel nebo majetku,
    • humanitární pomoci obyvatelstvu a zajištění podmínek pro jeho nouzové přežití.

Posledně uvedený výčet úkolů přibyl k základním úkolům jednotek požární ochrany v roce 2000, kdy v ČR došlo k reformě zabezpečení ochrany obyvatelstva a na základě zkušeností z povodní roku 1997.

 

článek převzat z deníku Veřejná správa (zkráceno)